Karın Bölgesindeki Yağlardan Kurtulmanın 7 Yolu

0 2

Karın bölgesindeki yağların erimesinde nelerin işe yarayıp nelerin yaramadığı konusunda kafanızın muhtemelen karıştığını biliyorum. Sağlıklı egzersiz ile yapılan sağlıklı bir diyet fazlalıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

  1. Tam taneli tahıl zengin karbonhidrat kaynağıdır ve kahvaltı için en ideal besindir. Şekersiz olmasına ve porsiyon başına 2. 5 gram yağ içermesine dikkat edin. Diğer bir seçenek şekersiz yulaf yemektir. Yulaf ezmesi lif açısından zengin olduğundan,  kandaki kolesterol değerinin düşmesine ve yağ hücrelerinin azalmasına yardımcı olur.
  2. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Birçok kişi stres altındayken ya da psikolojik nedenlerden dolayı şekerli, yağlı yiyecekler ve büyük porsiyonlar tercih eder. Bu huyunuzu karın bölgesindeki yağları eritmek için değiştirin. Sebze ve meyve gibi sağlıklı yiyeceklere odaklanın ve bunları küçük porsiyonlar halinde tüketin. Gece geç saatte yemekten kaçının.
  3. Az ve sık yiyin. Taze meyve, fındık, çiğ sebze gibi besinsel değeri yüksek gıdalar tüketin. Bunlar iştahınızı keser ve metabolizmayı düzenler.
  4. Bu yöntemler kadınlara, erkeklere ve her yaştaki kişilere uygulanabilir. Abur cubur yemekten kaçının. Besin değeri düşük gıdalar kan şekerini yüksektir ve vücuttaki yağların yakılma oranını düşürür.
  5. Birçoğunuz yumurtadaki yağlar konusunda endişelisiniz. Bu durumda, yalnızca sarısını yiyebilirsiniz. Protein mideyi tok tutar.
  6. Sizin için yararlı bir egzersiz bulun. İki günde bir bu egzersizi tekrarlayın. Bu yöntem kaslarınızın dinlenmesine yardımcı olur. Egzersiz tek başına karın bölgesindeki yağları eritmeye yetmez. Bunun yanında sağlıklı bir diyetin uygulanması gerekir.
  7. Kalkın ve hareket edin. Sürekli oturmaktan kaçının. Yürüyüşe çıkın, spor yapın, parkın etrafında tur atın. Egzersiz programınızı çeşitlendirin ve hızlı kilo kaybı için düzenli bir şekilde spor yapın. Özellikle arkadaşınızla birlikte spor yapmak daha eğlenceli olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.