Uyku Bozukluğu Sebepleri Nelerdir

0 4

Uyku eksikliği belirtileri günümüzde çok yaygındır. Eskiden uyurgezerlik, kabuslar, uykusuzluk ve bu gibi rahatsızlıklar yaygındı. Günümüzde ise uykunun birçok diğer belirtileri bulunmaktadır. Kramp, göz seğirmesi, fibromiyalji sendromu, narkolepsi ve uyku apsesi bunlardan bazılarıdır. Bunlardan bazıları daha hafiftir ve tedavi edilebilir. Diğerlerinin ise tedavisi zordur. Uyku eksikliği belirtileri saptanmazsa tehlikeli sonuçlar görülebilir.

Bazı insanlar bu hastalığın farkına varmazlar. Bu hastalık zamanla kendi kendine geçmeyebilir ve kişinin tüm hayatını etkileyebilir. Ayrıca kişiyi depresyona ve strese sokabilir.

Uyku bozukluklarının teşhis edilmesi için polisomnografi testi yapılır. Bu narkolepside kişi hastanede bir gece tutulur, gerekli kontroller yapılır ve tedavi edilir. Narkolepsi çok tehlikeli bir uyku bozukluğudur. Çünkü hasta herhangi bir yerde uyuyakalabilir. Bu insanlar toplum için tehlike oluştururlar.

Uykusuzluğun davranışsal ve psikoterapik gibi tedavi yöntemleri vardır. Rozerem, Ambien, Ambien CR ve Lunesta gibi uyku ilaçları sık sık bu problemi yaşayan insanların başvurduğu yöntemlerdir.

Uykusuzluk sorunu en çok başa bela olan sorunlardan biridir. Yeterli uyuyamayan kişiler gün boyu sinirli, dalgın ve her an uyuyacakmış gibi olur. Bu da hem iş hayatında hem de ev hayatında olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir.

Uykusuzluk sorunu neden bu kadar yaygın? Cevap aşırı kiloyla alakalı olabilir. Aynı şekilde düzenli ve sağlıklı beslenmeyen, yeteri kadar spor yapmayan insanlarda bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir.

Günde 6 ya da 8 saat uyumak normaldir. Bazı kişiler 10 saate kadar uyurlar. Aşırı uyku da bu hastalığı tetikleyebilir. Bu da birçok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Uyuşturucu, alkol, sigara ve sağlıksız beslenme de uyku bozukluklarına neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.